ზამთრის სეზონს საქაერონავიგაცია ახალი სანავიგაციო სისტემებით ხვდება
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს შპს “საქაერონავიგაცია” პასუხისმგებელია ისეთი ტექნოლოგიების დანერგვასა და მათ გამართულ მუშაობაზე, რომლებიც საჰაერო ხომალდებს ზუსტი და უსაფრთხო ფრენის განხორციელებაში ეხმარებიან. საქაერონავიგაციამ ბოლო პერიოდში თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში ორი უმნიშვნელოვანესი პროექტი განახორციელა. წარმატებით დასრულდა სახელსაწყო დაფრენის სისტემების (ILS 13R) ჩანაცვლების პირველი ეტაპი და 420 მეტრით გაფართოვდა თბილისის აეროპორტის ასაფრენ-დასაფრენი ზოლის შუქ-სასიგნალო სისტემა 13R კურსით.
ICAO - ს მიერ დადგენილი პროცედურების თანახმად, აღნიშნული სისტემის საფრენოსნო შემოწმება განახორციელა ჩეხური კომპანიის - ANS CR თვითმფრინავმა-ლაბორატორიამ. საფრენოსნო შემოწმება გულისხმობს სანავიგაციო საშუალების შემოწმებას სპეციალურად აღჭურვილი თვითმფრინავით, რომელიც ამოწმებს მის მუშაობას და შესაბამისობას საერთაშორისო სამოქალაქო ავიაციის ორგანიზაციის ICAO Annex 10 - ით დადგენილ სტანდარტებთან.
ახალი ტექნოლოგიების საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობა აღიარა საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტომ. აქედან გამომდინარე, განახლებული ILS 13R და ასაფრენ-დასაფრენი ზოლის გაფართოებული შუქ-ტექნიკა ოფიციალურად შევიდა ექსპლუატაციაში.
“ზამთრის სანავიგაციო სეზონს კიდევ უფრო მეტად მომზადებული ვხვდებით. ორივე პროექტი უსაფრთხო ფრენების განსახორციელებლად  მნიშვნელოვან ინსტრუმენტს წარმოადგენს. სახელსაწყო დაფრენის სისტემა (ILS) თვითმფრინავის “გზამკვლევია” და უზრუნველყოფს ავტომატურ რეჟიმში საჰაერო ხომალდის უსაფრთხო და ზუსტი დაფრენის შესაძლებლობას. ხოლო თბილისის აეროპორტის ასაფრენ-დასაფრენი ზოლი 13R კურსით დღემდე მოახლოების შუქ-სასიგნალო სისტემით აღჭურვილი არ ყოფილა. ორივე პროექტი საქაერონავიგაციას აძლევს საშუალებას, უზრუნველყოს მომფრენი თუ გამფრენი საჰაერო ხომადების უსაფრთხო ოპერირება რთული მეტეო პირობების, მათ შორის დაბალი ხილვადობის დროს,” - განაცხადა შპს “საქაერონავიგაციის” გენერალურმა დირექტორმა გოჩა მეზვრიშვილმა.
როგორც უწყებაში აცხადებენ, პარალელურად მიმდინარეობს მუშაობა ასაფრენ-დასაფრენი ზოლის შუქ-სასიგნალო სისტემის 900 მეტრამდე გაფართოების პროექტზე, რომლის დასრულება გახდება საფუძველი იმისა, რომ თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის ასაფრენ-დასაფრენ ზოლს 13R კურსით ICAO-ს პირველი კატეგორია მიენიჭოს.

Sakaeronavigatsia meets the Winter with the new navigational systems
“Sakaeronavigatsia” Ltd. of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia is responsible for the introduction and proper operation of such technologies, which assist the aircraft in the performance of accurate and safe flights. “Sakaeronavigatsia” has recently carried out two major projects at Tbilisi International Airport. The first phase of the replacement of the Instrumental Landing System (ILS 13R) has been successfully completed, and the airfield lighting system of Tbilisi Airport for 13R approach has been expanded by 420 meters.
According to the ICAO procedures, the flight inspection of this system was carried out by the flight laboratory of the Czech Company - ANS CR. Flight inspection involves the inspection of navigational facilities on a specially equipped aircraft, which verifies its operation and compliance with the standards established by the International Civil Aviation Organization - ICAO Annex 10.
The Civil Aviation Agency of Georgia recognized the compliance of new technologies with international standards. Therefore, the updated ILS 13R and the extended airfield lighting system have been officially put into operation.
“We have met the winter navigation season even more prepared. Both projects are the important tool for safe flights. The Instrumental Landing System (ILS) is the aircraft’s “guide” and provides the ability of a safe and precision approach of the aircraft. And the airfield of Tbilisi Airport at 13R approach has not been equipped with approach lighting system to date. Both projects enable “Sakaeronavigatsia” to ensure safe operation of arriving or departing aircraft during unfavorable weather conditions, including low visibility,” - said Mr. Gocha Mezvrishvili, Director General of “Sakaeronavigatsia” Ltd.
According to the company, the works are underway on the project of expansion of the airfield lighting system up to 900 meters, the completion of which will provide the grounds for awarding of ICAO Category 1 to the airfield lighting system of Tbilisi International Airport for 13R approach.